I cóż z tego, że ze Szwecji?

Tytuł naszego posta to rozkoszny łamaniec językowy, prawda? A gdyby tak połamać język na słowach takich jak Langstrumpf, Nangijala czy Vӓstmanland? Tylko na pierwszy rzut oka brzmią strasznie – książki, w których się pojawiły, to wspaniałe prezenty dla dzieci (http://www.taniaksiazka.pl/t/dzien-dziecka).

Urwisy, kolejno odlicz!

Lisa, Anna, Britta, Lasse, Bosse i Olle  z Bullerbyn, Pippi Langstrumpf z nieodłącznymi Tommy’m i Anniką, Emil ze Smalandii, rodzeństwo Melkersonów i wyspiarze z Saltkråkan (po polsku to Słona Wrona!) i wszystkie urwisy z ulicy Awanturników z Lottą na czele – oto bohaterowie książek dla dzieci szwedzkiej pisarki, Astrid Lindgren. Przeżywają niezliczone mnóstwo przygód, oswajają zwierzęta (czasem nawet podnoszą konie), eksperymentują (na przykład wkładając głowę do wazy z rosołem albo całując żabę, żeby wyczarować królewicza), przesyłają sobie listy na sznurku, poznają świat, uczą się relacji, a “psoty robią się same”. Przyjemnie będzie wrócić do starych przyjaciół razem z waszymi dziećmi. Ostrzegamy – przez jakiś czas wasi najmłodsi będą zamęczać was powtarzaniem frazy “kawałek kiełbasy dobrze obsuszonej”. Trzeba wpisać to w koszty, ale i tak się opłaci.

W Krainie Dalekiej

Astrid Lindgren zabierze również wasze dzieci do baśniowych krain. “Bracia Lwie serce”, “Ronja, córka zbójnika” czy “Mio, mój Mio” to baśniowe opowieści, a podczas ich lektury dzieci mierzą się z poważną tematyką – śmierci, lęku, przemijania, ofiary. Uczą się jednak także odwagi, przebaczenia i braterstwa, a poza tym, jak to w baśniach, dobro zawsze wygrywa.

Niezwykłą opowieść dla dzieci stworzyła także szwedzka noblistka, Selma Lagerlöf. Powiedzieć o bohaterze “Cudownej podróży”, Nilsie Holgerssonie, że jest nieznośnym chłopakiem, to i tak bardzo delikatne określenie. Wszystko się zmienia, kiedy pewien – oburzony do żywego jego psotami – krasnoludek zamienia go w skrzata. Obroniony przez domowego gąsiora, wybiera się z dzikimi gęśmi w podróż po Szwecji (swoją drogą – ta lektura to świetny podręcznik geografii dla małych potomków Wikingów) i powoli przeobraża w zupełnie innego człowieka. Jak zakończy się jego droga? Czy wróci do normalnych rozmiarów? Czy nadal będzie rozumiał mowę zwierząt? Sprawdźcie to razem z dziećmi.

Jeśli szukamy dobrych książkowych prezentów dla dzieci, warto sięgnąć po klasykę. A możemy was zapewnić, że do powieści Astrid Lindgren czy Selmy Lagerlöf wasze pociechy, podobnie jak i wy sami, będą chętnie wracać.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com